UYGULAMA ESASLARI

Uygulama Yapılacak Yüzeyin Hazırlanması
 • Uygulama yapılacak duvardan eski duvar kağıdı çıkarılmış olmalıdır.
 • Uygulama yapılacak yüzey; temiz, kuru, pürüzsüz, sağlam ve emici olmalıdır.
 • Çok yoğun emici yüzeylerin astarlanması gerekmektedir.
 • Nonwoven duvar kağıdı uygulanacak yüzey tek renkli olmalıdır, çünkü Nonwoven duvar kağıtları yarı saydamdır.
Duvar Kağıdının Açılması

Duvar kağıtlarını açmadan önce tüm ruloların parti numaralarının uygun olmasına dikkat edilmelidir.
Tüm ruloların renk ve deseni aynı olmalıdır. Şerit uzunluğunu belirlemek için, oda yüksekliğine 5-10 cm ilave edilmeli ve ondan sonra kesmeye başlanmalıdır.
Eğer desen hizalama talep edilmiyorsa ( ) şeritler rulodan ardışık kesilebilir. Eğer rulo hizalama talep ediyorsa ( veya ), duvar kağıdını keserken ve her bir boyu birleştirirken tek bir süsleme oluşturacağına dikkat edilmelidir.
Kaydırmalı desenli ( ) modellerde atıkları azaltmak için iki rulo aynı zamanda açılmalıdır.

Kesilmiş Boyların Yapıştırılması İçin Hazırlanması
 • Ağır vinil duvar kaplamaları ve Nonwoven duvar kağıdı için özel bir yapıştırıcı kullanımı önerilir. (Üreticinin talimatlarını takip ettiğinizden emin olun.)
 • Kağıt esaslı ağır vinil duvar kağıtlarında yapıştırıcıyı parçanın ön tarafına temas ettirmeden eşit bir kat ile uygulayın. Yapıştırıcı uygulandıktan sonra şeritlerin yapışkan tarafını içeriye doğru katlayın ve 5 dakika boyunca bekletin. (Tüm şeritler için aynı süreye uyulmalıdır.)
 • Nonwoven duvar kağıtları kullanıldığında yapıştırıcıyı yalnızca duvara uygulayın.
Duvar Kağıdının Yapıştırılması

Aşağıdaki ipuçları en kaliteli uygulama için yardımcı olabilir:

 • Kağıt esaslı duvar kağıtlarını yapıştırırken yapıştırıcıyı yüzeye de tatbik ediniz.
 • Yapıştırmayı pencerelerin yanından başlayınız.
 • Nonwoven duvar kağıtlarını yapıştırırken yapıştırıcıyı uygulanacak olan duvar veya tavana tatbik edin ve parçayı kuru halde yapıştırınız.
 • İlk şerit şakul yardımıyla dikey olarak yapıştırılmalıdır. Şeridin üst ve alt kısmında gerektiğinde küçük sapmaları hizalayabilmek için küçük bir marj uzunluğu bırakmak daha iyidir.
 • Resmin tüm unsurlarını dikkatlice hizalayarak sonraki şeridi tam eklem olarak uygulayınız. Daha sonra duvar kağıdını yumuşak fırça veya rulo ile dikey olarak yukarı ve aşağı hareketlerle düzeltiniz. Yapıştırılma sırasında parçayı germeyiniz. Eklemleri sabitlemek için dikiş (eklem) rulosu kullanmayı önermekteyiz.
 • Yapıştırıcı kalıntılarını hafifçe nemli bir sünger ile temizleyiniz.
 • Yapıştırılmış duvar kağıtları, türüne bağlı olarak oda sıcaklığında 2-3 gün boyunca kurumalıdır. Hava akımı, ısı radyatörleri gibi unsurlar, eklemlerin deforme olmasına neden olabilir.
Tavan Uygulamaları

Duvar için olduğu gibi tavan için de duvar kağıdı kesimi aynı şekilde yapılmalıdır ancak yapıştırma işleminin kendisi biraz daha karmaşıktır. Bu nedenle tavan uygulamalarının iki kişi tarafından yapılması önerilmektedir. Bir kişi yapıştır işini yaparken diğeri kalan kağıdı havada desteklemeli ve bu şekilde tüm boy yapıştırılana değin devam edilmelidir. Tavan uygulamalarında pencere önünden başlanarak odanın ortasına doğru devam edilmelidir.

Pencere Nişleri Uygulamaları

Kaliteli bir yapıştırma için pencere nişinin derinliğine uygun olarak şeridin bir hissesi bırakılmalıdır. Pencerenin yüksekliğine uygun olarak yukarıdan ve aşağıdan kesi yapılmalı; çıkıntılı kısmı, pencerenin yan nişlerine doğru yapıştırılmalıdır. Veya duvar kağıdı pencere nişinin kenarlarından keskin bir bıçakla kesilmelidir.

Kapı aralarını bir istikamette yapıştırmak önerilir. Aksi halde kapının üzerine denk gelen desen eklemleri birleştirilemez.

Köşe Uygulamaları

Odanın iç ve dış köşelerine duvar kağıdı uygularken şeritleri 4-6 cm üst üste yapıştırın, daha sonra şeridin bağlantısının ortasında keskin bıçakla üst tabakada bir yarık yapın. Daha sonra kesilmiş bandı kaldırın ve eklemin görünmemesi için duvar kağıdını düzleştirin. Gerekirse ekleme küçük bir miktar yapıştırıcı uygulanabilir.

Radyatör Arkası Uygulamaları

Radyatörün arkasındaki duvara duvar kağıdı uygulayabilmek için uzun saplı dar bir rulo kullanmak gerekir. En basit yolu ise radyatörün arkasındaki kısmı duvar kağıdına uygun bir renge boyamaktır.

Süpürgelik Frizi /Kenarlık Uygulamaları

Süpürgelik frizi duvarın tabanına yapıştırılır. Daha sonra ona eklem olarak duvar kağıdı yapıştırılabilir. Eğer duvarı kenar şeritle dekore etmek planlanıyorsa, süpürgelik frizi ve duvar kağıdının da ona eklem olarak yapıştırılması gerekir.

Kaliteli Yapıştırma Yöntemleri
 • Önce eski duvar kağıtlarını kaldırınız.
 • Duvarları uygulamaya hazır ediniz.
 • Odanın kapı ve pencerelerini kapatınız.
 • Isıtıcıları kapatınız.
 • Duvar kağıtlarını yapıştırıcı uygulanmış şekilde 5 dakikalık süre için bekletiniz (Yalnız kağıt esaslı duvar kağıtları için.)
 • Duvar kağıtlarını birbirine eklemli yapıştırınız.
Boyanabilir Duvar Kağıtları İçin Uyarı!

Duvar kağıdının boyanması işlemi sırasında duvarın ortasındayken işinizi yarım bırakmayınız. Eğer odanın yarısında işi bırakıp daha sonra devam ettirirseniz, farklı günlerde uygulanmış boyaların arasındaki sınır belli olacaktır. Bu nedenle, boyayı duvarın sonuna kadar, yani odanın köşesine kadar yapmanız gerekir.

Eğer boyanabilen duvar kağıtlarının eklem yerlerinden yapıştırıcı çıkmışsa, derhal onu peçeteyle kaldırın. Yapıştırıcı artık duvar kağıdına absorbe edilmiş ve kurumuşsa, bu yerdeki boyanın rengi esas hisseye göre daha açık olacaktır.