SIKÇA SORULAN SORULAR

Nonwoven (elyaf tabanlı) duvar kağıtlarını yapıştırırken şeritleri birbiri üzerine bindirmek gerekir mi?

Nonwoven (elyaf tabanlı) YASHAM duvar kağıtları yapıştırıcı uygulandığında gerilmez ve kuruduğunda büzülme yapmaz. Bu nedenle duvar kağıtları birbirine yakın yapıştırılır, bindirme yapılmaz.

Duvar kağıdının kuruma aşamasında yüzeyden ayrılmaması ve doğru yapıştırılması için nelere dikkat edilmelidir?

Duvar kağıdının başarıyla yapıştırılması için, duvar kağıdına uygun yapıştırıcı seçimi yapılmalıdır. Bu nedenle her duvar kağıdı çeşidi için uygun yapıştırıcı kullanılması gerektiği unutulmamalıdır. Bu yüzden ağır kağıt esaslı, nonwoven (elyaf) ve vinil duvar kağıtlarının her biri için özel olan yapıştırıcının seçilmesi önerilir. (Yapıştırıcı üzerindeki talimatı mutlaka okuyunuz). Şeritlerin birleşme noktasında soyulmasını önlemek amacıyla ek yerleri için özel bir yapıştırıcı önerilir.

Boyanabilen duvar kağıtlarını hangi boyayla boyayabilirim?

Boyanabilen duvar kağıtlarının üst katının vinil macundan hazırlandığı ve onun da solvent dışında tüm sıvılara dayanıklı olduğu göz önüne alındığında; çözücü içermeyen her tür su bazlı, akrilik, lateks ve diğer boyalar kullanılabilir.

Nonwoven (elyaf tabanlı) kağıt nedir ve insan sağlığına, çevreye bir zararı var mıdır?

Nonwoven; uzun lifli, sentetik elyaf esaslı dokumasız kâğıda benzer bir malzemedir.Genel nonwoven özelliklerinden olan dayanıklılığın elde edilmesi için yapısına sentetik elyaflar ilave edilmiştir. Bu malzeme sağlık için tamamen güvenlidir. Ayrıca toksik olmadığı, cam elyaf içermediği ve yüksek antifungal direnci sayesinde küf oluşumunu önlediği için de tüm yerleşim alanlarında kullanımı onaylanmıştır.

Nonwoven üretiminde kullanılan hammaddenin büyük kısmı doğal kökenlidir. Nonwoven tuvallarının hazırlanması için ağır metal ve bileşimleri, organik çözücüler, mineral elyaf ve formaldehit kullanılmamaktadır. Cam elyaf içermemektedir. Toksik değildir, çevreye zararlı maddeler yaymaz. Yüksek buharı geçirgenliği sayesinde sağlıklı bir iç mekan ortamı yaratmaktadır.

Nonwoven ne demektir?

Nonwoven – uzun elyaflı selüloz ve polimer malzemelerle birbirine bağlı olan sentetik elyaflardan oluşan dokunmamış emprenye malzemedir. Nonwoven kağıdın esası selüloz ile sentetik elyafların ve bağlayıcıların oranına bağlıdır. Duvara pürüzsüz görüntü verebilmek için, içinde selüloz baskın olan nonwoven kağıdı kullanmak gerekir. Sentetik elyaflar baskın olduğunda nonwoven duvar kağıdının üzeri pürüzlü olur, yani duvara yapıştırıldığında kağıdın rölyefi görünür. Bu tür nonwoven Avrupa ve Rusya’da en yaygın olanıdır.

Nonwoven duvar kağıdı ne için kullanılır?

Nonwoven, her türlü duvar ve tavanlar için dekoratif kaplama malzemesidir. Takviye etme özelliği vardır (Çatlakları, pasları, duvar ve tavanlardaki levhaların ek yerlerini kapatır, mikro-çatlakların “büyümesine” izin vermez, renklenmiş yüzeylerde retiküler çatlamaları önler.)

Boyama öncesinde duvar ve tavanların yüzeylerini güçlendirir ve pürüzsüzleştirir, boyanacak yüzeyi mükemmel şekilde pürüzsüz ve dayanıklı yapar. Önemli ölçüde yapıştırıcı kullanımını azaltır. Boyama öncesi son kat macunun yerini verir.

Nonwoven duvar kağıdı hangi yüzeylere uygulanabilir?
  • Her tür sıvalı yüzeylere
  • Gözenekli beton üzerine
  • Alçı levha, kağıt, ahşap ve sunta paneller üzerine
  • CTP ve plastik yüzeyler üzerine
  • Her tür eski duvar kağıtları ve eski boya üzerine
Nonwoven duvar kağıdının ne gibi özellikleri vardır?
  • Yüksek güce sahiptir, deforme olmaz, yüksek nem koşulları altında şeklini korur.
  • Yeni evlerin duvarlarında oluşabilen çatlakların oluşumunu önler.
  • Ses izolyasyonunu artırır. Işığa karşı yüksek dayanıklılığa sahiptir.
  • Geç alevlenir. Kullanımı kolaydır.
  • Kolay ve iz bırakmadan kaldırılabilir.
Nonwoven duvar kağıdı nasıl yapıştırılır?

Yüzey hazırlığı: Yüzey sağlam, kuru, toz ve kirden temizlenmiş olmalıdır. Her tür çatlak ve pürüzler sıvayla doldurulmalıdır. Hazırlanmış yüzeye ruloyla nonwoven duvar kağıtlarına özel yapıştırıcı uygulanır. Yapıştırıcı uygulanmış yüzeye nonwoven kağıt yapıştırılır. Bir sonraki kağıt hemen bitişik yapıştırılmalıdır.

Nonwoven duvar kağıdı nasıl boyanmalı?
Nonwoven her tür su esaslı akril ve lateks boyayla püskürtme tabancasıyla (yaklaşık üç kat) veya yumuşak tüylü ruloyla (iki kat olarak) boyanabilir. Koyu renkli boyalarla en fazla üç kez; açık pastel renkli boyalarla ise yedi kezden daha fazla tekrar boyama yapabilirsiniz.